Pro Cyklistika - Jízda na kole
Závody

Anonim
obraz

V kopcovitých jednodenních závodech je mužem, který porazí, belgický Philippe Gilbert. Ve velkolepých zájezdech také není žádný úder, jako když porazil Cadel Evans na 1. etapě Tour de France 2011. (James Startt)

MILAN, 14. října 2011 (AFP) - Belgický Philippe Gilbert usiluje o zatažení závěsu v hvězdné sezóně, když se v sobotu spojí s třetím vítězstvím na turnaji Lombardie.

V posledních dvou letech Gilbert zakončil svou sezónu senzačním způsobem u 106leté italské klasiky, která se laskavě označuje jako „Race of the Falling Leaves“. Třetí po sobě jdoucí vítězství v Lecco by však bylo zvláštní pro muže, který byl v roce 2011 vynikajícím hráčem cyklistiky na horských klasikech a pravděpodobně největší hvězdou pelotonu roku 2011.

Gilbert zahájil sezónu tím, že vyhrál slavný italský závod Montepaschi Strade Bianche, který zahrnuje 70 kilometrů štěrkových cest, než se vydá na čtyři závodní vítězný pruh, který vyleptal jeho jméno v historických knihách. Poté, co vyhrál Brabantse Pijl, belgickou semi-klasiku, obhájil Gilbert svůj titul na holandské jediné jednodenní klasice Amstel Gold Race po dokonale načasovaném útěku na Cauberg.

Podobně načasovaný tah na mnohem strmější Mur de Huy umožnil Gilbertovi vyhrát polořadní klasiku Fleche Wallonne v Belgii a nechal jej jako favorita bookmakerů, aby vyhrál Liege-Bastogne-Liege, nejstarší dosud existující cyklistickou klasiku. O čtyři dny později se takticky vychytralý Belgičan nepodařilo dodat, když vzdoroval přítomnosti v kopcovém finále lucemburských sourozenců Andyho a Franka Schlecka a nechal dvojici pod ním na pódiu v Ans těsně za městem Valonska.

V vítězství Amstel, Fleche a Liege se Gilbert stal po Davide Rebellinovi v roce 2004 teprve druhým jezdcem v historii a vyhrál takzvanou klasiku Ardennes ve stejném roce.

Prakticky nezastavitelný, Gilbert pokračoval vyhrávat Tour Belgie a belgické tituly silniční a časové zkoušky. Na Tour de France si v den zahájení vyžádal výhru své první etapy, aby vytáhl žlutý dres závodu.

Následovala třítýdenní bitva s Markem Cavendishem o zelený dres závodu, kdy převažovalo britské eso sprintu. Gilbert však své pověření opět vystavil téměř okamžitě tím, že vyhrál San Sebastian Classic poprvé týdně po červencovém třítýdenním eposu.

Vítězství následoval na Eneco Tour, kde vyhrál třetí etapu, a na zahajovacím kole Grand Prix Cycliste de Quebec, kde převzal světovou jedničku od australského vítěze Tour de France Cadel Evans.

Na loňské Tour of Lombardy Gilbert vzdoroval vlhkým a větrným podmínkám, aby porazil italského Michele Scarponiho o tucet sekund, čímž dosáhl svého vítězství na tvrdých 9, 5 km, stoupání Sormano s 6, 6% stoupáním na 41 km, aby se dostali na značku. Po 20 km dlouhém úseku na břehu jezera Como pokračoval v vítězství a vedl do posledního stoupání v San Fermo della Battagila.